הידרציה 14.06.2022

עירוי תת עורי במטופלים פליאטיבים – יתרונות וחסרונות

למתן הידרציה בעירוי תת עורי ייתכנו יתרונות שונים המושפעים משלב המחלה של המטופל

שקית עירוי (צילום: אילוסטרציה)
שקית עירוי (צילום: אילוסטרציה)

מטופלים פליאטיבים מהווים קבוצה אשר נמצאת בסיכון מוגבר לדה-הידרציה. התייבשות עלולה להביא לכדי אי נוחות, מצוקה ולהתבטא בסימנים קוגנטיביים. מתן הידרציה בעירוי תת עורי (Hypodermoclysis) מהווה תחליף למתן תוך ורידי פולשני. מידע לגבי היתרונות והחסרונות של שיטת הידרציה זו הינו עודנו בחסר, ועל כן, נדרש מחקר עולם אמיתי בנושא.

במחקר פרוספקטיבי אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Palliative Medicine ביקשו החוקרים להעריך באופן כמותי את היתרונות והחסרונות של מתן הידרציה באופן תת עורי, וזאת במטופלים פליאטיבים הסובלים ממחלה מתקדמת אשר נצרכו להשלמת נוזלים.

במחקר עוקבה רב מרכזי ורב לאומי זה השתתפו 99 חולים. מידע אודותם ניתן על ידי 20 מרכזי טיפול תומך  בהם הם מטופלים. מתוך כלל הנבדקים 88 היו עם מידע מלא על אודות הטבה ונזק לאחר קבלת עירוי תת עורי.

ההתוויה הסימפטומטית השכיחה ביותר למתן אינפוזיה היתה חולשה כללית (18.2%). השלמת הידרציה היוותה את ההתוויה הלא סימפטומטית השכיחה ביותר (31.8%).

בקרב 33% מהמטופלים נרשם שיפור בסימפטום העיקרי אשר בגינו ניתן העירוי ובקרב 56.8% נרשם שיפור כלשהו בעקבות מתן עירוי. בקרב 38.7% מהנבדקים נרשם נזק כלשהו עקב העירוי (42% מתוכם בדרגה 1).

הודגם קשר ישיר בין רמת תפקוד גבוה (Australia-modified Karnofsky performance status < 40) לתוצאי עירוי חיוביים. מטופלים בשלבי מחלה סופניים הדגימו הכי מעט רווח (15.4% בכל אינדיקציה) והיו עם יותר נזק (38%).

תוצאות המחקר הדגימו כי קיימים יתרונות וחסרונות במתן עירוי תת עורי. כמו כן הדגים המחקר כי התוצאים של פעולה זו תלויים במצבו הבסיסי של המטופל ובשלב המחלה שבו הוא נמצא.

החוקרים קוראים לביצוע מחקרים נוספים בנושא וזאת על מנת להגדיר בצורה הברורה ביותר מי הם המטופלים האידאלים לקבלת עירוי תת עורי.

מקור:

Agar MR, Chang S, Amgarth-Duff I, et al. Investigating the benefits and harms of hypodermoclysis of patients in palliative care: A consecutive cohort study. Palliative Medicine. 2022;36(5):830-840. doi:10.1177/02692163221082245

נושאים קשורים:  מחקרים,  פליאטיבי,  עירוי תת עורי,  הידרציה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו